02 June, 2015

Glastonbury announce full line-up and stage times

This year's Glastonbury festival is slowly but surely creeping closer, the first major festival in the UK festival calender takes place on the last weekend of June, and sold out in record time too! Below are just a selected few stages and times - obviously there's a lot more going on, but as soon as the new 'Glastonbury Festival' app is released by EE you'll be able to check everything out!


Pyramid Stage
Friday
Foo Fighters 21:15-23:45
Florence + the Machine 19:15-20:25
Motörhead 17:30-18:30
Mary J Blige 16:00-17:00
Alabama Shakes 14:30-15:30
James Bay 13:00-14:00
Chronixx 12:00-12:40
Michael Clark 11:00-11:30

Saturday
Kanye West 22:15-23:45
Pharrell Williams 20:00-21:15
Paloma Faith 18:15-19:15
Burt Bacharach 16:30-17:30
George Ezra 15:00-16:00
The Waterboys 13:30-14:30
Courtney Barnett 12:10-13:00
The Unthanks with Charles Hazlewood and his Orchestra 11:00-11:45

Sunday
The Who 21:45- 23:15
Paul Weller 19:30-20:45
alt-J 17:45-18:45
Lionel Richie 16:00-17:15
Patti Smith 14:15-15:15
Hozier 13:00-13:45
Songhoy Blues 12:00-12:40
Burtle Silver Band 11:00-11:40


Other Stage
Friday
Rudimental 22:30-23:45
Mark Ronson 21:00-22:00
The Courteeners 19:30-20:30
The Vaccines 18:00-19:00
Jungle 16:30- 17:30
Catfish and the Bottlemen 15:00-16:00
Everything Everything 13:50-14:30
The Cribs 12:30-13:20
Special guests 11:00-12:00

Saturday
Deadmau5 22:30-23:45
Ben Howard 20:40- 21:55
The Maccabees 19:05-20:05
Clean Bandit 17:35-18:35
Ella Eyre 16:05-17:05
Young Fathers 14:45-15:45
Azealia Banks 13:20- 14:15
Frank Turner 12:00-12:50
Swim Deep 11:00-11:40

Sunday
The Chemical Brothers 21:45-23:15
Jamie T 20:15- 21:15
Belle and Sebastian 18:45-19:45
Future Islands 17:15-18:15
Twin Atlantic 15:45-16:45
Palma Violets 14:15-15:15
Adam Cohen 13:00-13:50
SOAK 12:00- 12:40
Rivals Sons 11:00- 11:40


John Peel Stage
Friday
Enter Shikari 22:45-23:45
Modestep 21:15-22:15
SBTRKT 19:45-20:45
Circa Waves 18:25-19:20
Peace 17:00-18:00
Chet Faker 16:00-16:40
The Districts 15:00-15:40
Leon Bridges 14:00-14:40
Rainy Boy Sleep 13:00-13:40
Hinds 12:00-12:40
Weaves 11:00-11:40

Saturday
Suede 22:35-23:45
La Roux 21:05-22:05
Death From Above 1979 19:35-20:35
Jessie Ware 18:15-19:10
Years & Years 17:00-17:50
The Pop Group 16:00-16:40
Sleaford Mods 15:00-15:40
Slaves 14:00-14:40
Coasts 13:00-13:40
Sunset Sons 12:00-12:40
Isaac Lee-Kronick 11:00-11:40

Sunday
FFS (Franz Ferdinand + Sparks) 22:05-23:15
Death Cab for Cutie 20:35-21:35
Lianne La Havas 19:05-20:05
Charli XCX 17:50-18:35
Django Django 16:40-17:30
Alvvays 15:40-16:20
Prides 14:40-15:20
Saint Raymond 13:40-14:20
Mini Mansions 12:40-13:20
Gengahr 11:40-12:20
Lucy Kitchen 11:00-11:20


The Park Stage
Friday
Super Furry Animals 23:00-00:15
Jamie xx 21:30-22:30
Sharon Van Etten 20:00-21:00
Wolf Alice 18:30-19:30
Benjamin Booker 17:00-18:00
Glass Animals 15:30-16:30
Shlohmo and the Vocal Orchestra 14:15-15:00
King Gizzard and the Lizard Wizard 13:00-13:45
Pussy Riot (in conversation) 12:00-12:40
Rhodes 11:00-11:40

Saturday
Jon Hopkins 23:00-0 0:15
Spiritualized 21:30-22:30
Mavis Staples 20:00-21:00
Father John Misty 18:30-19:30
Kate Tempest 17:00-18:00
Gaz Coombes 15:30-16:30
Giant Sand 14:10-15:00
Ibeyi 13:00-13:45
Eaves 12:00-12:40
Flo Morrissey 11:00-11:40

Sunday
Ryan Adams 22:30-23:45
Goat 21:00-22:15
The Fall 19:30-20:30
Perfume Genius 18:00-19:00
Fat White Family 16:30-17:30
The Staves 15:10-16:00
Rae Morris 14:00-14:45
Jack Garratt 13:00-13:40:
Denai Moore 12:00-12:40
Rag N Bone Man 11:00-11:40


West Holts Stage
Friday
Hot Chip 22:15- 23:45
Caribou 20:30-21:30
Run the Jewels 19:00-20:00
The Gaslamp Killer 17:30-18:30
Kasai Allstars 16:00-17:00
Marcos Valle 14:30- 15:30
Dorian Concept 13:00- 14:00
The Cambodian Space Project 11:30- 12:30

Saturday
The Mothership Returns: George Clinton, Parliament, Funkadelic & the Family Stone 21:45-23:45
Todd Terje and the Olsens 20:00-21:00
Vintage Trouble 18:30-19:30
Gregory Porter 17:00-18:00
Soil and Pimp Sessions 15:30-16:30
Sinkane 14:00-15:00
Jane Weaver 12:30-13:30
KOG and the Zongo Brigade 11:00-12:00

Sunday
Flying Lotus 22:00-23:15
FKA twigs 20:30-21:30
Roy Ayers 19:00-20:00
Steel Pulse 17:30-18:30
Cumbia All Stars 16:00-17:00
Hiatus Kaiyote 14:30-15:30
Ibibio Sound Machine 13:00-14:00
Flaming Gods 11:30-12.30